Откако се пласираше во осминафиналето, Алкараз на камерата напиша необична порака

Од:

Вториот тенисер во светот Карлос Алкараз во неделата лесно го совлада Феликс Огер-Алиасиме, а потоа направи нешто што целосно ги збуни љубителите на тенисот.

Имено, откако се пласираше во осминафиналето совладувајќи го Канаѓанецот со резултат 2-0 (6-3 6-2) на една од камерите наместо стандардните „Вамос“, напиша порака која никој не ја очекуваше и што остави многумина збунети.

„Н, се гледаме наскоро“, напиша Шпанецот, а многумина се прашуваат кому ја посвети пораката. Некои сметаат дека пораката била упатена до светскиот рекет број еден, Новак Ѓоковиќ, кого Алкараз го брка на АТП-листата, но некои сметаат дека пораката била за неговиот сонародник Рафаел Надал.

Надал поради повреда се повлече од Индијан Велс, а претходно пред турнирот одигра егзибициски меч со Алкараз. Затоа може да се заклучи дека помладиот Шпанец му дава мотив да се врати на терените.

Би можело да ве интересира

Алкараз го совлада Синер за големото финале на Ролан Гарос

Алкараз: Едвај чекам да го видам Ѓоковиќ

Предраг Петровиќ

Димитров: Синер е најдобриот играч во моментов, но сакам таков тест

ВИДЕО: Индијан Велс заврши за Ѓоковиќ, елиминиран е од 20-годишен Италијанец

ВИДЕО: Новак се мачеше со Вукиќ, но победи во Калифорнија по пет години

Предраг Петровиќ

Никој не верува во победа на Алкараз