ВИДЕО: Новак се мачеше со Вукиќ, но победи во Калифорнија по пет години

Од:

Новак Ѓоковиќ со победа го започна натпреварувањето на Мастерсот во Индијан Велс.

Најдобриот светски тенисер се пласира во третото коло на првиот Мастерс сезонава победувајќи го Австралиецот Александар Вукиќ со 6:2, 5:7, 6:3.

Тоа беше негова јубилејна, 400-та победа на Мастерс турнирите.

Новак во следното коло ќе игра против Италијанецот Лука Нарди кој со 6:3, 3:6, 6:3 го совлада Кинезот Јижен Жанг.

Требаа пет години за да се види на еден од најголемите тениски стадиони, во прекрасен комплекс во калифорниската пустина.

Звучи неверојатно што толку долго не играше на некој од турнирите кои често ги освојуваше, но такви беа околностите.

Би можело да ве интересира

Новак Ѓоковиќ ќе игра на Вимблдон

Предраг Петровиќ

Новак се откажува од Ролан Гарос

Новак не победува на турнири, а предноста ја зголемува на АТП листата

Предраг Петровиќ

Ѓоковиќ му даде предност на Алкараз

Димитров: Синер е најдобриот играч во моментов, но сакам таков тест

Познато зошто Новак му откажа соработка на Иванишевиќ

Предраг Петровиќ