Новак Ѓоковиќ немаше избор, се повлече од Индијан Велс

Од:

Новак Ѓоковиќ се повлече од Мастерсто во Индијан Велс. Тој не може да игра на овој туринир бидејќи во САД и натаму е на сила регулативата кој не дозволува странци, невакцинирани против Ковид-19 да влегуваат во земјата. Ѓоковиќ побара, но не доби специјална дозвола за влез. Со тоа нема да може да настапи на Мастерсот од кој има пет титули.

Извесно е дека првиот светски рекет тешко ќе може да игра и на турнирот во Мајами со оглед дека откако Американската државна безбедност не му издаде специјална дозвола, сега одлука може да донесе само претседателот Џо Бајден, но шансите за тоа се мали.

Би можело да ве интересира

Новак Ѓоковиќ се пласираше во осминафиналето на Ролан Гарос

Горан Наумовски

Ролан Гарос се огласи за пораката на Ѓоковиќ за Косово

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Новак веднаш скокна да му помогне на момче на кое од топлото време му се слоши

Горан Наумовски

На тренингот на Ѓоковиќ во Париз присуствуваа повеќе од 5.000 луѓе

Ѓоковиќ го затвори клубот и го врати тенискиот центар во Белград

САД го укина условот за вакцинација, Ѓоковиќ може да игра на УС Опен