Новак Ѓоковиќ немаше избор, се повлече од Индијан Велс

Од:

Новак Ѓоковиќ се повлече од Мастерсто во Индијан Велс. Тој не може да игра на овој туринир бидејќи во САД и натаму е на сила регулативата кој не дозволува странци, невакцинирани против Ковид-19 да влегуваат во земјата. Ѓоковиќ побара, но не доби специјална дозвола за влез. Со тоа нема да може да настапи на Мастерсот од кој има пет титули.

Извесно е дека првиот светски рекет тешко ќе може да игра и на турнирот во Мајами со оглед дека откако Американската државна безбедност не му издаде специјална дозвола, сега одлука може да донесе само претседателот Џо Бајден, но шансите за тоа се мали.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Неизвесност на Ролан Гарос: Ѓоковиќ не тренира, чека резултати од магнетната резонаца

Ѓоковиќ е „запрен“ во полуфиналето на АТП турнирот во Женева

Ѓоковиќ во третото коло на АТП турнирот во Женева

Ѓоковиќ тајно бил примен во Ургентниот центар во Белград

ВИДЕО: Дебакл на Ѓоковиќ во Рим, декласиран од 32 тенисер во светот

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во четвртфиналето на Мастерсот во Монте Карло