Најстариот професионален фудбалер на светот, Јапонецот Казу Миура, потпиша нов договор

Од:

Легендарниот јапонски фудбалер Казујоши Миура, кој на 26 февруари ќе го прослави својот 54 роденден, го продолжи за уште една година договорот со прволигашот Јокохама.

Миура во септември постави нов светски рекорд како највозрасен фудбалер, појавувајќи се на теренот во дресот на јапонскиот прволигаш Јокохама со 53 години, шест месеци и 28 дена.

Новиот договор „Кралот Казу“, кој на својот дрес го носи бројот 11, го потпиша денеска, на 11 јануари, во 11 часот и 11 минути.

-Мојата страст за играње фудбал само се зголемува, изјави Миура при потпишувањето на новиот договор со членот на јапонската Прва лига.

Би можело да ве интересира

Клоп предвреме ќе си оди од Ливерпул поради селекторското место во Германија

Жарко Настоски

Младиот Мусиала од Баерн ја „откачи“ Англија, ќе игра за Германија

Жарко Настоски

ВИДЕО: Српски судија поништи гол во 93 минута, цела гостинска екипа сосе тренери го бркаше по теренот

Жарко Настоски

ФК Тетекс одбележа 68 години постоење, повлечен дресот со број 4 во чест на неодамна починатиот Бошко Блажевски

Жарко Настоски

ЛШ: Порто го совлада Јувентус, гостински триумф на Борусија во Севиља

Жарко Настоски

Рамос е најпродуктивниот дефанзивец во 21 век

Ана Ололовска