Модриќ: Никој ништо не ми подарил, сè е постигнато со многу труд

Од:

Оваа година е одлична за Лука Модриќ. Тој беше прогласен за најдобар играч на УЕФА, ја доби наградата на ФИФА за „Најдобар“ и ја освои „Златната топка“ на „Франс Фудбал“. На тимско ниво, халфот на Реал Мадрид го крена трофејот во Лигата на шампионите (за трета година по ред) и ја поведе Хрватска во финалето на Светското првенство во Русија (загуби од Франција со 2:4).

– Патот беше долг и тежок, но токму затоа сум многу среќен со она што се случи. Сите признанија – „Најдобар играч“ на ФИФА и „Златна топка“, имаат поголема вредност кога знаеш дека никој ништо не ти подарил. На мене ништо никој не ми подарил, сè е постигнато со многу труд, изјави Модриќ пред „ЏиКју“, чие лице ќе се најде на следната насловна страница на американското списание.

Тој додаде дека му е мило што конечно луѓето признале што постигнал во текот на целата кариера.

– Иако навистина освоив многу работи, „Златната топка“ е нешто што не сум ни замислувал. За мене фудбалот не е само голови, голови, голови, заклучи 33-годишниот фудбалер.

Би можело да ве интересира

Барселона е подготвена да го продолжи договорот со Семедо

Ана Ололовска

Барселона му понуди договор на Вилијан

Ана Ололовска

Силва има понуди од Шпанија, САД и Обединетите Арапски Емирати

Ана Ололовска

Алаба сака да ја продолжи кариерата во Барселона

Ана Ололовска

Артур не сака да ја заврши сезоната во Барселона

Ана Ололовска

Кепа сака да се врати во Шпанија, бира меѓу Атлетико и Севиља

Ана Ололовска