Млад фудбалер го промени спортот и за 40 дена заработи неверојатни 8 милиони евра

Од:

27-годишниот Марио Мозбек се откажа од фудбалот на 22-годишна возраст за да започне да игра покер. Играше за австриските клубови Ст. Полтен и Винер Нојштад.

Токму Винер Нојштад беше последниот клуб во неговата кариера за поранешниот австриски напаѓач. Се откажа од фудбалот за да игра покер, а сега заработува многу пари.

Ноември и декември 2023 година ќе останат запаметени како најплодните во неговата кариера. За само четириесет дена заработи 8,4 милиони евра со учество на два турнири од светска класа.

Во ноември, Мозбок заработи 4,2 милиони евра од GG Poker THR серијата во Монте Карло, каде што го одигра најдобриот турнир во неговата кариера до тој момент. Но, тој ја подигна својата игра на уште повисоко ниво, па оваа недела го одигра најголемиот турнир во годината „Еден милион за една капка“ во Лас Вегас.

Австриецот направи вистинска сензација освојувајќи го второто место од 17 натпреварувачи. А таму заработил и 4,2 милиони евра, со што вкупната заработка изнесува 8,4 милиони евра за само 40 дена. Турнирот го освои Белорусинката Микита Баџиакуски, која го зграпчи џекпотот од 6,49 милиони евра.

Интересно, Мозбек се уште не се „решил“ фудбалот па од чиста страст настапува за австриската седма лига. Така успеа да ги игра најголемите турнири во покер и да заработи многу пари, веројатно пари кои тој никогаш не би можел да ги собере од фудбалот.

Би можело да ве интересира

Словенците имаат нов највреден фудбалер – проценет на 40 милиони евра

ВИДЕО: Зад прекинот на дуелот меѓу Србија и Русија стои човек кој мислеше дека ќе се збогати

„Јас сум зависник од дрога и алкохол“

Борусија најмногу се радува на испаѓањето на Лајпциг

Предраг Петровиќ

Дани Алвеш е осуден на 4,5 години затвор

Предраг Петровиќ

„Телеграф“: ФИФА планира да воведе и син картон како форма на казна