Милевски: Ја добивме најтешката група, но веруваме во себе

Од:

Фудбалската репрезентација на Македонија доби пеколно тешка група во квалификациите за ЕВРО 2024. Селекторот Благоја Милевски вели дека тоа ќе биде огромен предизвик за нашиот националн тим.

Македонија ќе игра против Италија, Англија, Украина и Малта во групата Ц од квалификациите за Европското првенство во Германија.

“Фудбалски предизвик за сите нас. Ја добивме најтешката можна група. Веројатно и сами да биравме, посилни противници немаше да можевме да избереме. Но, ние веќе се навикнавме на ваква среќа. Ги добивме финалистите од последното Европско првенство и апсолутни фаворити за првите две места во групата. Се разбира дека ќе ја бараме нашата шанса и ќе се обидеме да останеме конкурентни до самиот крај, а објективните околности ќе покажат дали може да се надеваме на висок пласман. Групата е пеколно тешка, а такви ќе бидат и натпреварите. Наше е да веруваме во себе”, изјави Милевски.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Алиоски: Овде го остваривме сонот за ЕП, утре сакаме нова победа

Милевски: Мора да бидеме поконкретни во завршницата

Милевски: Португалија не е само Роналдо, а фудбалот е тимска игра

А1он

Трајковски, Барди и селекторот Милевски добија дипломатски пасоши

Катерина Павлова-Николовска

Милевски: Моите фудбалери покажаа дека имаат голем потенцијал

А1он

Милевски: Не се откажуваме од баражот за Светското првенство

А1он