Милевски: Португалија не е само Роналдо, а фудбалот е тимска игра

Од:

Фудбалската репрезентација на Македонија е пред најголемиот предизвик можеби во историјата. Португалија е фаворит, но нашиот национален тим не дојде тука случајно и ќе се бори со сите сили да успее да се пласира на Светското првенство во Катар, порача селекторот Благоја Милевски на прес-конференцијата.

dobivaj vesti na viber

„Португалија има врвни играчи во своите редови, но не би издвоил никого. Ако почнеме да ги набројуваме, сигурно ќе има многу фудбалери. Но, ние сме дојдени овде во Порто како туристи, ќе се бориме до последен атом за да одиме на Светско првенство. Мислам дека веројатно никој не очекуваше, но мојата порака до фудбалерите е да уживаат во дуелите со најдобрите во Европа. Не очекува сосема различен меч во однос на тој против Италија. Португалија не е само Кристијано Роналдо, тоа е одличен тим, а фудбалот е сепак тимска игра. Ако ме прашувате како ќе играме против него, тогаш тоа ќе го задржам за фудбалерите. Фаворит е Португалија, и според рејтинг, и според традиција, и според тоа што досега го има направено, но повторно ќе напоменам дека Македонија не е случајно тука“, изјави македонскиот селектор Благоја Милевски.

Топспорт во Порто,

Никола Ѓуровски

Би можело да ве интересира

ФФМ донесе одлука: Шкендија доби службена победа, а стадионот „Чаир“ доби суспензија

Шкупи и Шкендија нема да го доиграат натпреварот, одлуки ќе носи ФФМ

Катерина Павлова-Николовска

Селекторот Милевски го објави списокот за дуелите со Финска и со Азербејџан: Се враќаат Несторовски и Николов

Фудбалерите до 17 години поразени и од Луксембург на турнирот во Скопје

Македонија минимално поразена од Саудиска Арабија

Милевски: Ја добивме најтешката група, но веруваме во себе