Алиоски: Овде го остваривме сонот за ЕП, утре сакаме нова победа

Од:

Фудбалската репрезентација на Македонија утре (18 часот) ќе и се спротистави на Грузија во Тбилиси во претпоследниот меч од годинашното издание во Лигата на нации. Тбилиси буди убави спомени, тука изборивме пласман за ЕП, но не смееме да го заборавиме и поразот од Грузија (0:3) во Скопје во оваа Лига на нации.

„Овде ние го остваривме сонот, го знаеме многу добро овој стадион. Но, тоа е сега минато. Сега е ова поинаков меч, а ние имаме поинаков тим. Сега јас сум еден од поискусните, но мора да кажам дека сите млади имаат одлична шанса да се докажат. И верувам дека не им е потребна мотивација од нас повозрасните. Ние сакаме да ја оствариме својата цел и веруваме дека можеме да стигнеме до победа“, изјави Езгјан Алиоски.

Селекторот Благоја Милевски е фокусиран на нашиот тим, а имаше одговор и за Грузијците. Тој не смета дека нивниот најдобар играч Квича Кварацкелија може сам да го реши утрешниот меч.

„Секогаш се концентрирам на нашиот тим. Во ред, Кварацкелија е одличен играч, во добра форма е, но знам дека не може сам да го реши натпреварот. Фудбалот е колективна игра, а јас секогаш верувам во мојот тим. Сега посебно, иако имаме проблеми со повредите, па моравме и принудно да освежиме и да подмладиме. Очекувам наше добро издание и позитивен исход“, изјави селекторот на Македонија, Благоја Милевски.

Би можело да ве интересира

Македонија со одлична група во Лигата на нации: Ќе играме против Ерменија, Фарски Острови и против Летонија

Реми во Скопје: Македонија-Англија 1:1

Фудбалерите заминаа за Малта

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Барди: Ние сме мала земја, но меѓу нас има „лавови“

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Македонија ремизираше со европскиот шампион

Катерина Ѓуровски

Милевски објави список со 29 имиња: Двајца дебитанти, Радески е повратник, во тимот е и Чурлинов