Меси од пенал носи водство за Аргентина

Аргентина стигна до рано 1:0 водство во големото финале на Светското првенство во Катар против Франција, откако почетната иницијатива на „албиселесте“ резултираше со гол од пенал во 22. минута од мечот.

Аргентина ја контролираше играта во првите 20-тина минути, а тогаш полскиот судија Шимон Марчињак досуди пенал откако Усман Дембеле го собори Анхел ди Марија во шестнаесетникот.

Лионел Меси остана смирен против Иго Љорис и со својот шести гол на шампионатот носи голема предност за јужноамериканската репрезентација.

Марчинијак: Французите не се жалат дека сите резерви беа во терен кога Мбапе шутираше пенал

Мароканците одлучија паричната награда од ФИФА да ја донираат за сиромашните сограѓани

Мустафа Хаџи со лажна лиценца бил асистент тренер во репрезентацијата на Мароко

Ѓоковиќ го пофали Катар за организацијата на Светското првенство: Еден од најдобрите фудбалски натпревари што сум ги гледал