Меган Рапино ја зеде „Златната топка“ кај жените

Од:

По освојувањето на наградата за Најдобра фудбалерка на ФИФА за 2019 година, Американката Меган Рапино ја освои и „Златната топка“ кај жените.

Фудбалерката отсуствуваше на церемонијата во Франција, но им се заблагодари на оние кои гласаа за неа преку специјална видео-порака.

„Жално е што не сум таму. Честитки до сите номинирани, не можам да верувам дека победив. Благодарност до моите соиграчки, тренерите, федерацијата што ми дозволија да бидам личноста која сум, на и надвор од теренот. Благодарам на мојата прекрасна девојка Сју. Жал ми е што не можам да бидам со вас. Знам дека е неверојатно, но ќе дадам се од себе за да се вратам следната година“, рече Рапино.

Втора заврши Луси Бронз, а Алекс Морган беше трета.

Би можело да ве интересира

Македонските фудбалерки поразени од Франција

Ана Ололовска

Изов: Франција е апсолутен фаворит, ние ќе се обидеме достојно да се спротивставиме

Ана Ололовска

Македонските фудбалерки во ослабен состав на дуелот со Франција

Ана Ололовска

По добиените негативни резултати на коронавирус, ЖФК „Каменица Саса“ продолжуваат со подготовките за настап во ЛШ

Ана Ололовска

ФФМ преку петгодишна стратегија ќе го развива женскиот фудбал во државата

А1он

Јапонија ја повлече својата апликација за организација на Светското фудбалско првенство за жени во 2023 година

Ана Ололовска