Кадетките и младинките ги дознаа ривалите во фудбалската Лига на нации

Од:

Македонските женски фудбалски репрезентации до 17 и до 19 години денеска со жрепка во Нион ги дознаа противниците во квалификациите за пласман на европските првенства во рамки на новиот формат преку натпреварувањата во Лигата на нации.

dobivaj vesti na viber

Македонските младинки ќе играат во дивизијата Б во квалификациската група против Словенија, Молдавија и Лихтенштајн. Квалификацискиот турнир ќе се одржи во април идната година, а земјата организатор ќе биде одредена дополнително.

Промоцијата во Лига А ќе обезбедат првопласираните репрезентации од шесте групи, како и најдобро второрангираната репрезентација.

Како и младинките, и кадетската репрезентација до 17 година ќе настапи во Лига Б, а противници во рамки на квалификациската група 3 ќе им бидат Шкотска, Азербејџан и Албанија. Кваликацискиот турнир ќе се одржи во март идната година, а домаќин ќе биде Албанија.

Промоција во Лига А за сезоната 2022/23 ќе обезбедат победниците на шесте групи, како и една најдобро второпласирана репрезентација.

Би можело да ве интересира

Англичаните „полудеа“ по женски фудбал: Продадени 65.000 билети за еден ден

Фудбалската лига во Македонија пропаѓа поради монополизација на пазарот

Горан Наумовски

Васоски го донесе Аврамовски во Сараево

Ана Ололовска

Шкендија со четири контролни дуели на зимските подготовки во Анталија

Ана Ололовска

ЖФК Љуботен Тетово и годинава со нови засилувања од Бразил

Ана Ололовска

Бразилско засилување во редовите на Шкендија

Ана Ололовска