ФИФА го суспендираше првиот човек на шпанскиот фудбал поради скандалот на Светското првенство

Од:

Првиот човек на Фудбалскиот сојуз на Шпанија, Луис Рубиалес е суспендиран од сите активности поврзани со фудбалот.

Рубиалес беше критикуван за неговите постапки откако женската фудбалска репрезентација на Шпанија го освои Светското првенство. Предводникот на шпанскиот фудбал ја бакна во уста играчката Џенифер Хермосо и крена голема прашина.

Јавноста го осуди тој потег, но Рубиалес и покрај сите притисоци не сакаше да се повлече од функцијата претседател на Шпанскиот фудбалски сојуз. Сепак, стигна првата реакција од фудбалскиот свет.

„Не му дадов согласност на претседателот Луис Рубиалес да ме бакне“, изјави Хермосо и на тој начин ја реши секоја мистерија, ако воопшто има некоја мистерија.

Сега ФИФА се вклучи во случајот и го суспендираше Рубиалес. Дисциплинскиот претседател на ФИФА Хорхе Иван Паласио привремено го суспендираше првиот човек на шпанскиот фудбал од сите фудбалски активности на три месеци.

Тоа вклучува извршување на сите активности поврзани со националниот и меѓународниот фудбал, така што Шпанија сигурно ќе има нов претседател на Фудбалската асоцијација.

До каде отиде се најдобро говори податокот дека дури 81 фудбалерки од Шпанија потврдија дека никогаш повеќе нема да играат за репрезентацијата, додека на таа позиција е актуелниот претседател. Без разлика на неговата одлука да остане, Рубиалес сега ќе биде принуден да ја отстапи функцијата на некој друг.

Би можело да ве интересира

За Мизрахи, Филипче, Васев и Нухи имаат најголема одговорност за Онкологија: СДСМ ќе бара оставка од неа

Орце Костов

Мизрахи бара продолжување на работата на Анкетната за Онкологија

Орце Костов

Дафина Стојановска: Не му е ова првпат, Маричиќ заборава дека не е во филм за возрасни

Орце Костов

(ВИДЕО) Маричиќ и испрати бакнежи на пратеничката Дафина Стојановска: „Лигав еден, како не ти е срам“

Орце Костов

ОЈО: Да се изберат тројца онколошки пациенти кои ќе имат увид во целата постапка

А1он

Нов протест со шест барања и ултиматум за скандалот на Онкологија

А1он