ОЈО: Да се изберат тројца онколошки пациенти кои ќе имат увид во целата постапка

Од:

По барањето на неформалната организација „Протест против убиството на Онкологија“, обвинителството да излезе со детали за текот на истрагата во рок од една недела, од ОЈО преку соопштение велат дека ќе преземат дополнителни чекори за обезбедување на максимална транспарентност и отчетност на постапката.

„Врз основа на барањето на онколошките пациенти изнесено на средбата која се одржа на 7 септември, Обвинителството денеска ќе побара од неформалната организација преку која пациентите ги изнесуваат своите барања да избере тројца онколошки пациенти кои во текот на целата постапка ќе имаат директен увид во прибраните докази и во преземените дејствија. Пациентите ќе треба претходно да потпишат изјави со кои ќе се гарантира тајноста на постапката и на личните податоци во кои ќе имаат увид. Начинот на избор на пациентите е оставен на нивните претставници кои го изнесоа ваквото барање“, велат од ОЈО.

Од таму посочуваат дека се преземаат сите дејствија за обезбедување на докази со цел проверка на наводите од предметот.

„Основното јавно обвинителство Скопје ги охрабри сите граѓани кои имаат сознанија во врска со овој предмет, да ги пријават на надлежните органи. Во текот на денешниот ден, надлежниот јавен обвинител телефонски го контактираа 10-тина граѓани, кои сакаат со свои сознанија да и помогнат на постапката. Во таа насока, од самиот почеток е вклучен и лекарски и друг медицински персонал“, стои во соопштението на обвинителството.

Би можело да ве интересира

Недостигаат онколози и патолози, Таравари најаува можен мораториум за одредени специјализации

Царинска управа: Спречен влез на 1,7 тони лекови штетни по здравјето на граѓаните

А1он

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо нови лекови на позитивна листа, Владата во заминување, на големо краде преку јавните набавки

„Наместо 40 одиме 100 километри за хемотерапија“ – на Онкологија измачени пациенти и исцрпени вработени

Орце Костов

Обвинителство прибавува докази за Палчо, истрагата за останатите осомничени во завршна фаза

Горан Наумовски

ОЈО: Изборниот ден помина генерално без поголеми нарушувања на гласањето и пријави за изборни инциденти