Женската фудбалска репрезентација У19 со победа ги почна евроквалификациите

Од:

Женска фудбалска репрезентација до 19 години славеше вечерва оствари убедлива победа над Фарските Острови од 3-0 (1-0) во рамки на првото коло од турнирот во Белорусија за пласман во елитната фаза во квалификациите за пласман на Европското првенство.

dobivaj vesti na viber

Македонската репрезентација дојде во водство преку Теодора Николовска во 33 минута, по што уследија уште два гола во вториот дел преку Теа Божиноска (74) и Кристина Мојсоска (87).

Претходно денеска домаќинот на квалификацискиот турнир во дивизијата Б, Белорусија, славеше убедлива победа над Кипар со 6-0.

Македонските фудбалерки во второто коло, в сабота, ќе играат против Белорусија, а во последното коло противник ќе им биде Кипар.

Пласман во елитната фаза ќе обезбеди само првопласираната репрезентација.

Би можело да ве интересира

ЖФК Љуботен Тетово и годинава со нови засилувања од Бразил

Ана Ололовска

Кадетките и младинките ги дознаа ривалите во фудбалската Лига на нации

А1он

Француска репрезентативка притворена за физички напад

А1он

Прв триумф на македонските фудбалерки во мундијалските квалификации

А1он

Изов го објави списокот на фудбалерки за квалификациските натпревари со Летонија и Луксембург

УЕФА ги удвои премиите за женското Евро, вкупна сума изнесува 16 милиони евра

Ана Ололовска