Македонија ЃП и Академија Пандев во финалето на Купот на Македонија

Од:

Македонија Ѓорче Петров и Академија Пандев ќе играат во овогодинешното финале во Купот на Македонија.

Тимот од Ѓорче Петров славеше со 1-0 со автоголот на Џонов во второто полувреме, додека Академија Пандев оствари триумф над Победа од 3-1 во Кавадарци. Каланоски отвори за прилепскиот тим уште на стартот од мечот, но во вториот дел струмичани преку Дориев, Велинов и Стојковски дојдоадо пресврт и конечен триумф.

За „пандевци“ ова ќе биде прво финале во Купот, додека „лавовите“ по цела една деценија повторно ќе спорат за трофејот.

Реванш полуфинални дуели од Купот на Македонија:

Македонија Ѓорче Петров-Беласица 1-0
Победа-Академија Пандев 1-3.

Би можело да ве интересира

Македонија ЃП на пенали го освои трофејот во Купот на Македонија

Силекс го освои фудбалскиот Куп, на пенали беше подобар од Академија Пандев

Жарко Настоски

Силекс и Академија Пандев ќе играат во финалето на Купот на Македонија

Жарко Настоски

Академија Пандев прв финалист во Купот на Македонија

Жарко Настоски

Извлечени двојките за полуфиналето во Купот на Македонија

Ана Ололовска

Познати полуфиналистите во фудбалскиот Куп на Македонија

Жарко Настоски