Квитова за прв пат по осум години се пласираше во четвртфиналето на Ролан Гарос

Од:

Чешката тенисерка Петра Квитова, ја победи Жанг Шуаи од Кина, во осминафиналето на Грен слемот Ролан Гарос. Во меч што траеше еден час и 19 минути, Квитова го доби првиот сет со 6:2, вториот со 6:4.

Од почетокот на турнирот, Чехинката не загуби ниту еден сет.

Според резултатите на Грен слемот во Париз, Квитова ќе се врати во Топ 10 на ВТА листата.

За Квитова ова е втор пласман во четвртфиналето на парискиот Грен слем. Таа стигна до оваа фаза во 2012 година.

За пласман во полуфиналето, Квитова ќе ги одмери силите со Лора Зигемунд од Германија.

Би можело да ве интересира

Сакари прва грчка тенисерка на ВТА завршниот турнир

Ана Ололовска

Победничката на УС Опен 2021 загуби во второто коло на турнирот во Индијан Велс

Ана Ололовска

Сабаленка се откажа од Индијан Велс поради позитивен корона тест

Ана Ололовска

Вајт Ујтванк ја освои титулата во Нурсултан

Ана Ололовска

Радукану доби вајлд-карта за Индијан Велс

Ана Ололовска

Барти нема да настапи во Индијан Велс

Ана Ололовска