ВИДЕО: Рекорден 14. трофеј за Рафаел Надал на Ролан Гарос

Од:

Рафаел Надал ја продолжи рекордната шампионска серија на Ролан Гарос откако во финалето го совлада Норвежанецот Каспер Руд со 3-0 во сетови 6:3, 6:3, 6:0. Со оваа победа Надал им „побегна“ на своите конкуренти Роџер Федерер и Новак Ѓоковиќ, со освоени 22 грен-слем титули во кариерата.

dobivaj vesti na viber

Швајцарецот и Србинот имаат по 20. Федерер не играше во Париз, а Ѓоковиќ беше елиминиран од Надал во четврт-финалето.

23-годишниот норвешки тенисер Руд е првиот грен-слем финалист од неговата земја. Против Надал не играл никогаш пред финалето на Ролан Гарос. Тој од утре ќе биде на шестото место на АТП листата.

На патот до финалето, Надал речиси без борба ја мина полуфиналната пресметка откако Александер Зверев се повреди во текот на третиот сет, додека Руд со 3:1 во сетови беше подобар од Хрватот Марин Чилиќ.

Би можело да ве интересира

Надал се откажа: Немам избор

Роџер Федерер не му честиташе на Ѓоковиќ за титулата на Вимблдон

Предраг Петровиќ

Надал се пласира во полуфиналето на Вимблдон

Ана Ололовска

ВИДЕО: Инцидент и расправија помеѓу Сонего и Надал

ВИДЕО: „Кралот на земја“ го продолжува походот по 14. титула од Ролан Гарос

Ана Ололовска

Руне го испрати Циципас дома