Надал нема да игра на Ролан Гарос, испаѓа од Топ 100, тврдат шпанските медиуми

Од:

Шпанскиот тенисер, Рафаел Надал, годинава нема да учествува на Ролан Гарос, пренесуваат шпанските медиуми!

Како што соопшти шпански Релево, големиот шампион кој 14 пати го освои Ролан Гарос, нема да игра во Париз.

Надал не се натпреварувал откако во солзи го заврши Австралија опен на 18 јануари, каде исто така се повреди.

Засега Шпанецот сигурно нема да се врати барем до Вимблдон, но и тоа не е дефинирано бидејќи нема конкретен датум кога ќе се врати.

Надал минатата сезона го освои Ролан Гарос, па ќе загуби уште 2.000 бода, што значи дека по Ролан Гарос ќе има само 445 бодови со што во моментов би го донеле 136. место на АТП листата.

Би можело да ве интересира

Надал се огласи по операцијата: Санирани две повреди, познато кога ќе се врати на теренот

Ана Ололовска

Ролан Гарос се огласи за пораката на Ѓоковиќ за Косово

Предраг Петровиќ

Украинската тенисерка исвиркана: Треба да се срамат

(ВИДЕО) Надал: Настапот на Ролан Гарос е невозможен, нема да играм во следните неколку месеци

Ана Ололовска

Надал поразен во второто коло на Австралија Опен

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Инцидент во Лондон: Навивач истрча на теренот и се запали пред Ѓоковиќ, Надал и Федерер

А1он