tenis zeni

Спорт

Сѐ е спремно за финишот на женскиот Ролан Гарос, финалистките првпат ќе си ги одмерат силите

А1он
Чешката тенисерка Барбора Крејчикова и Русинката Анастасија Пављученкова ќе играат викендов во финалето на годинешното издание на Ролан Гарос. Пављученкова, 32 рангирана на ВТА листата,
Спорт

Андреску се повлече од турнирот во Стразбур поради проблеми со стомачните мускули

А1он
Седмиот светски рекет, Бјанка Андреску се повлече од турнирот во Стразбур откако ја победи Марина Заневскаја (6:1, 6:4). – Среќна сум со денешната победа, но
Спорт

Квитова пред мечот со Барти: Веројатно земјената подлога и се допаѓа малку повеќе од мене

А1он
Дванаесеттиот светски рекет, Петра Квитова ги сподели своите очекувања за четвртфиналето на турнирот во Мадрид против Ешли Барти. Резултатот на досегашните меѓусебни средби е 5:4
Спорт

Пред точно 28 години еден пореметен Германец се обиде да ја убие Моника Селеш на тениски терен

А1он
Пред 28 години на денешен ден се случи нападот што засекогаш го смени светот на тенисот, кога тогашната југословенска тенисерка Моника Селеш беше прободена со
Спорт

Втора титула за Осака на Австралија Опен

А1он
Јапонската тенисерка Наоми Осака победи на годишново издание на Австралија Опен, совладувајќи ја денеска во финалето Американката Џенифер Брејди со 2:0 во сетови (6:4, 6:3).
Спорт

Серена по пласманот во полуфиналето на АО: Го одиграв мојот најдобар меч на турнирот

А1он
Американката Серена Вилијамс, во блиц интервју, ја коментираше денешната победа над Романката Симона Халеп во четвртфиналниот натпревар на Австралија опен (6:3, 6:3). – Тоа беше
Спорт

Во второто коло елиминирана Кенин, бранителката на трофејот на Австралија опен

А1он
Австралија опен ќе добие нов шампион во женска конкуренција, откако ноќеска американската тенисерка Софија Кенин во 2. коло на загуби од Каја Канепи со 3:6