Кошаркарите – последната надеж за Олимпијада

Од:

Претседателот на Македонскиот олимписки комитет, Васил Тупурковски во кошаркарите ја гледа последната надеж за Македонија да се појави во Лондон.

„Ако кошаркарите отидат во Лондон ние ќе бидеме најсреќните спортски работници и се надевам најсреќната спортска нација“, изјави првиот човек на МОК.

Годинава Македонија не обезбеди норма за некои од индивидуалните спортови, но Тупурковски сепак најави дека Македонија ќе има свои претставници во Лондон преку добивањето на одреден број „вајлд карти“ а кој ќе патува за Лондон ќе биде познато дополнително.

Би можело да ве интересира

Немирна ноќ во Берлин – тепачки меѓу навивачите на Панатинаикос и Олимпијакос

Навивачки нереди во Црна Гора: Хулигани упаднаа на теренот за време на дербито и го прекинаа натпреварот

Леброн Џејмс сака да игра на Олимпијадата во Париз – ќе го предводи дрим-тимот

Српските кошаркари против Литванија во финалето на Европското првенство во Ерусалим

Лекарот на српската репрезентацијата објасни зошто му е изваден бубрег на Симаниќ

Горан Наумовски

Летонските кошаркари направија изненадување и ја победија Шпанија на Мундобаскетот