Кинескиот бизнисмен близу до купување на Бруклин

Од:

Ко-основачот на кинеска интернет компанија „Алибаба груп“, Џозеф Цаи може да стане сопственик на Бруклин. Како што објави „Њујорк пост“ Цаи ќе го преземе НБА-лигашот од рускиот бизнисмен Михаил Прохоров до крајот на оваа недела.

Се проценува дека зделката ќе чини 2,35 милијарди долари и ќе биде рекорд за спортски клуб.

Прохоров купи 80% од акциите во клубот во 2009 година, кога сè уште се викаше Њу Џерси нетс.

Во 2010 година, НБА го одобри купувањето на клубот. Во април 2012 година, лигата се согласи да го премести тимот во новата арена „Баркли центар“ во Бруклин, а клубот ги смени името и логото.

Во април минатата година, Прохоров му продаде на Цаи 49% од акциите во тимот за една милијарда долари. Покрај тоа, Цаи доби право да го откупи преостанатиот удел во клубот пред почетокот на сезоната 2021/22 за 1,35 милијарди долари.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Кошаркар на Тирана нокаутираше судија, му се заканува затвор

Ана Ололовска

Македонските кошаркари од руски Перм ги почнуваат квалификациите за Евробаскетот 2021

Ана Ололовска

ВИДЕО: Хаос на трибините, тепачка на мечот Партизан –Црвена Звезда

Ана Ололовска

Барселона го покани Дурант во клубот

Ана Ололовска

Жофри Ловерњ заигра првпат по осум месеци

Ана Ололовска

Поранешниот тренер на МЗТ доби отказ во Задар

Ана Ололовска