Катар ќе го отвори шестиот стадион изграден за Светското првенство 2022 година

Од:

Катар следниот месец ќе го отвори шестиот стадион, изграден за Светското фудбалско првенство во 2022 година. Ова го објави прес-службата на Организацискиот комитет на Мундијалот 2022. Свеченото отворање на арената „Ал-Тумама“ ќе се одржи на 22 октомври.

Стадионот може да прими 40.000 гледачи и ќе биде домаќин на натпреварите од групната фаза на Светското првенство, како и плејофот, вклучувајќи ги и четвртфиналните натпревари.

Дизајнот на арената наликува на традиционална арапска глава. Неговиот архитект е Ибрахим М. Џајда.

Светското првенство во фудбал ќе се одржи во Катар од 21 ноември до 18 декември 2022 година.

Би можело да ве интересира

Одржани првите парламентарни избори во Катар, не е избрана ниту една жена

Ана Ололовска

Во Катар почнаа првите парламентарни избори, помалку од 10 отсто од граѓаните имаат право на глас

Ана Ололовска

Ал Тани: Одлуката на талибанците да забранат школување на девојчињата за Катар е разочарувачка

А1он

Шефот на катарската дипломатија вели дека признавањето на талибанците како власт во Авганистан не е приоритет

Ана Ололовска

ВИДЕО: Катар ја прими првата серија американски борбени авиони „F-15QA“

Ана Ололовска

Венгер предлага Светско првенство на секои две години

Жарко Настоски