Јужна и Северна Кореја сакаат заеднички да организираат Олимпијада

Од:

Властите во Сеул и Пјонгјанг ќе истакнат заедничка кандидатура на Јужна и Северна Кореја за организација на Олимписките игри (ОИ) во 2032 година, иако Меѓународниот олимписки комитет (МОК) неодамна веќе му додели на австралискиот град Бризбејн статус на посакуван домаќин на Игрите.

Официјален Сеул, како што јавија јужнокорејските медиуми, објави денеска дека доставил до надлежната Комисија на МОК „предлог, визија и концепт за заедничка организација“ на ОИ со Пјонгјанг.

Јужнокорејските власти, притоа, изразија жалење поради „неочекуваната одлука“ на МОК да додели статус посакуван домаќин на Бризбејн, но порачаа оти се решителни во намерата да продолжат со процесот на кандидирање.

Би можело да ве интересира

Северна Кореја: САД ќе се соочат со сериозна ситуација

Ана Ололовска

НХЛ и МОК сè уште не договориле учество на хокеарите на лигата на Олимписките игри во 2022 година

Ана Ололовска

Јужна Кореја бесна на Јапонија за планот за испуштање на радиактивна вода од Фукушума во океанот

Ана Ололовска

300 хотелски соби резервирани за спортисти позитивни на Ковид-19 на ОИ во Токио

Катерина Павлова-Николовска

Јужна Кореја ја продолжува вакцинацијата со „Астра зенека“

Катерина Павлова-Николовска

Јужна Кореја ја запре вакцинацијата со „АстраЗенека“ за лица под 60 години

Жарко Настоски