Хамилтон не барал од пилотите да клекнат

Од:

Пилотот на мерцедесот Луис Хамилтон ја коментираше постапката на тркачите во Формула 1 против расизмот, пред стартот на австриското Гран при. Четиринаесет од вкупно дваесетте тркачи клекнаа.

Сите до почетното место дојдоа во маици со натписи „Крај на расизмот“.

– На крајот на краиштата, никој не смее да биде присилен во сценарио во кое треба да клекне. Никогаш не прашав, а помалку барав некој да го стори тоа. Јас сум навистина благодарен на оние што клекнаа со мене. Мислам дека ова е сè уште моќна порака, но нема да го промени светот без разлика дали сте клекнале или не. Проблемот е многу поголем, истакна Хамилтон.

Тој е единствениот со темна боја на кожата од сегашните пилоти во Формула 1.

Би можело да ве интересира

Фетел: Не е јасно во кој правец се движи Ферари

Ана Ололовска

Хамилтон потврди: Ќе возам барем уште 3 години

Ана Ололовска

Во Ферари имаат целосна доверба во Биното

Ана Ололовска

ГН на Турција може да се врати во календарот во Формула 1 во сезоната 2020 година

Ана Ололовска

Португалското Гран при во Формула 1 ќе се одржи со гледачи

Ана Ололовска

Волф не верува дека Мерцедес е виновен за предвидливоста во Формула 1

Ана Ололовска