Ѓоковиќ во име на тенисерите бара исплата на трошоците ако УС Опен се откаже во последен момент

Од:

Раководството на Здружението на тениски професионалци (АТП) одржа онлајн конференција со водечките играчи, а фокусот беше ставен на продолжението на сезоната закажана за 14 август.

Сезоната беше запрена во март поради пандемијата од коронавирус, а заради влошената епидемиолошка состојба во САД со новиот вирус „Ковид-19“, челниците и играчите на АТП се согласија да ја донесат конечната одлука за продолжување на сезоната на крајот на јули. Тоа е серија турнири на американско тло кои би претходеле на УС Опен, кој е на програмата од 31 август до 13 септември во Њујорк.

Првиот човек на Советот на играчи и најдобриот тенисер на денешницата, Новак Ѓоковиќ, побара на тенисерите да им бидат исплатени трошоците за патување во САД доколку турнирите бидат откажани во последен момент.

Претходно, раководството на ВТА, исто така побара од спортистите внимателно да го следат развојот на ситуацијата во Соединетите држави пред да се решат да учествуваат на турнири.

Би можело да ве интересира

Нема да се игра тенис во Мадрид

Ана Ололовска

Професионалниот тенис враќа во Палермо

А1он

Мареј сака преку квалификации да избори учество на Мастерсот во Њујорк, одбива вајлд-карта

Ана Ололовска

Одобрени специјалните мерки за Австралија опен 2021 година

Ана Ололовска

Федерер: Има уште работи што сакам да ги постигнам

А1он

Дел Потро почна да тренира по неколкумесечна пауза

А1он