Гана Мелничеко најдобра седмобојка

Гана Мелничеко од Украина е светската шампионка во седмобој со собрани 6586 поени или 56 повеќе од Брине Тејсен Итон од Канада, кој имаше 6530 поени. И двете ги постигнаа најдобрите лични резултати. И третопласираната Дафне Шиперс од Холандија постави национален рекорд – 6477 поени.

На 3.000 метри стиплчез во женска конкуренција победи Милах Чеива од Кенија, пред својата сонародничка Лидија Чепкуруи и Софија Асефа од Етиопија.

Во трката 20 километри брзо одење првите две места за руските атлетчарки. Златниот медал и припадна на Елена Лашманова, која имаше време 1:27.08 час, а само три секунди послабо време постигна нејзината сонародничка Анисија Кирдјапкина – 1:27.11. Бронзениот медал го освои Луи Хонг од Кина со време – 1:28.10.

Литванецот Миколас Алекна го собори најдолгогодишниот светски рекорд во машка атлетика

Почина познатата Британка Лесли Вотсон

Шанкуле победничка на мундијалскиот маратон во Будимпешта

СП атлетика: Злато за Ворхолм, Кер, Паулино, Мун и Кенеди

(ВИДЕО) Српската кралица на атлетиката ја освои планетата: Ивана Вулета е светска шампионка