Фудбалерка го соблече дресот во финалето на Лигата на шампиони откако ја донесе титулата на Барселона

Фудбалерките на Барселона ја освоија Лигата на шампионите победувајќи го Лион во финалето (2:0), а една од хероините во победата на шпанскиот тим беше Алексија Путељас (30), една од најдобрите на сите времиња. Двократната освојувачка на „Златната топка“ и двократната најдобра играчка на планетата во изборот на ФИФА го постигна вториот гол на натпреварот и го реши прашањето на победникот, а потоа на целиот свет му ги покажа стомачните мускули.

Откако го расипа конечниот резултат на натпреварот во петтата минута од судиското надополнување, Алексија реши да го соблече дресот, што не е толку вообичаено во женскиот фудбал. Таа со дресот во раце истрча на трибините, а таму се поклони пред навивачите, што за многумина наликуваше на една од спектакуларните прослави на Лионел Меси, кој во дресот на каталонскиот тим ги достигна најголемите фудбалски височини. Сепак, имаше и такви кои зборуваа само за стомачните мускули на шпанскиот фудбалерка.

Инаку, Путељас влезе во игра само неколку минути порано, но иако долго време не играше, успеа да го одбележи натпреварот. Со нејзината мајсторија го удвои водството и да ја потврди победата на Барселона во финалето на Лигата на шампионите.

За време на својата богата кариера, Алексија Путељас освои осум титули и осум шпански купа со Барселона, како и два Суперкупа. Исто така, ова е трет пат да стигне до трофејот во Лигата на шампионите, а тешко се набројуваат сите индивидуални награди што ги освои во текот на кариерата.

ФИФА го суспендираше првиот човек на шпанскиот фудбал поради скандалот на Светското првенство

Англичаните „полудеа“ по женски фудбал: Продадени 65.000 билети за еден ден

Фудбалерката на ЖФК „Борец“ Елма Шемсовиќ најдобар спортист на Велес за 2021 година