Одредени групите за женското ЕП во фудбал

Од:

Во Манчестер вечерва со жрепка е одреден составот на групите за Европското фудбалско првенство во женска конкуренција, кое од 6 до 31 мај идната година ќе се одржи во Англија.

Манчестер, Шефилд, Саутемптон, Брајтон, Милтон Кејнс, Ротерам и Леј ќе ги нагостат 16-те најдобри женски репрезентации на Стариот континент.

Финалето е на програмата на 31 мај на стадионот Вембли во Лондон.

На досегашните завршни турнири најуспешна е Германија со осум титули.

Состав на групите:

Група А: Англија, Австрија, Норвешка, Северна Ирска.

Група Б: Германија, Данска, Шпанија, Финска.

Група Ц: Холандија, Шведска, Русија, Швајцарија.

Група Д: Франција, Италија, Белгија, Исланд.

Би можело да ве интересира

ФИФА го суспендираше првиот човек на шпанскиот фудбал поради скандалот на Светското првенство

Англичаните „полудеа“ по женски фудбал: Продадени 65.000 билети за еден ден

Фудбалерката на ЖФК „Борец“ Елма Шемсовиќ најдобар спортист на Велес за 2021 година

А1он

Кадетките и младинките ги дознаа ривалите во фудбалската Лига на нации

А1он

У17: Македонските фудбалерки стартуваа со подготовки за евроквалификациите

А1он