Фудбалерите на Спортинг и Аталанта ремизираа во првиот натпревар од осминафиналето на Лига Европа

Фудбалерите на португалски Спортинг и италијанска Аталанта одиграа нерешено 1:1 во првиот натпревар од осминафиналето на Лига Европа.

Домашните поведоа на стадионот Хозе Алваладе со голот на Паулињо во 17. минута, а конечниот резултат го постави Џанлука Скамак во 39. по додавањето на Алексеј Миранчук.

Во 87. минута резервистот на Аталанта, Ел Билал Туре постигна гол, но истиот беше оправдано поништен по интервенција од ВАР просторијата поради офсајд.

Го судеше финалето на Лига Европа, сега е деградиран во Чемпионшип

Навивач на Зрињски „стигна“ во холандските медиуми поради исмејувањето на познатиот тренер

Кремонезе не дозволи Аталанта да се одвои на врвот на Серија А

Тренерот на Аталанта, Гасперини реагираше на обвинувањата од страна на Гомез

Да не беше Виљареал, само англиски клубови ќе играа во европските финалиња годинава