Да не беше Виљареал, само англиски клубови ќе играа во европските финалиња годинава

Од:

Манчестер јунајтед и Виљареал вечерва ја зачуваа предноста од првите натпревари во пресметките со Рома и Арсенал и обезбедија пласман во финалето на Лига Европа.

dobivaj vesti na viber

Шпанскиот тим одолеа на сите напади на Арсенал во Лондон и со реми без голови ја одбрани предноста од 2:1 од првиот натпревар.

По триумфот од 6:2 на првиот натпревар, Манчестер јунајтед рутински го завери пласманот во финалето и покрај поразот од 3:2 на реваншот во Рим. Един Џеко (57), Брајан Кристанте (60) и Никола Залевски (83) беа прецизни во тимот на Рома, додека Единсон Кавани беше двоен стрелец за Јунјатед (39, 68).

Финалето во Лига Европа ќе се игра во Гдањск на 26 мај, три дена пред завршницата во Лигата на шампиони во Истанбул меѓу Челзи и Манчестер сити.

Би можело да ве интересира

Одложениот натпревар на Тотенхем со Рен нема да биде презакажан, соопшти УЕФА

Ана Ололовска

Виљареал нуди 16 милиони евра за Митровиќ

А1он

Лига Европа: Лион, Вест Хем и Ајнтрахт Франкфурт први ја минаа групната фаза

Ана Ололовска

Наполи поразен од Спартак, Елмас го израмни рекордот за најбрз гол во Лига Европа

А1он

Де Лаурентис е подготвен да потроши 10 милијарди евра за да создаде турнир што ќе ги замени ЛШ и ЛЕ

Ана Ололовска

Формирани групите во Лигата на Европа

Ана Ололовска