Флик, Гвардиола, Манчини и Тухел претенденти за наградата тренер на годината според ФИФА

Од:

Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) ги именуваше кандидатите за најдобар тренер во 2021 година.

На листата се: Антонио Конте (Интер/Тотенхем), Ханс Дитер Флик (Баерн/Германија), Хосеп Гвардиола (Манчестер сити), Роберто Манчини (Италија), Лионел Скалони (Аргентина), Диего Симеоне (Атлетико Мадрид) и Томас Тухел (Челзи).

За кој било од кандидатите можете да се гласа на веб-страницата на ФИФА до 10 декември.

Победникот ќе биде објавен на 17 декември на „The Best FIFA Football Awards“.

Би можело да ве интересира

ФИФА ги објави цените на билетите за СП во Катар

А1он

Гвардиола ќе го наруши спокојот на „Сантијаго Бернабеу“

А1он

Манчини, Тухел и Гвардиола се номинирани за наградата Тренер на годината од ФИФА

А1он

Инфантино: Мундијал на две години би функционирал

А1он

ФИФА ранг-листа: Македонските фудбалери ја завршуваат годината на 67. место

А1он

Гвардиола потврди, Феран Торес е блиску до трансфер во Барселона