ФИФА ранг-листа: Македонските фудбалери ја завршуваат годината на 67. место

Од:

Македонската фудбалска репрезентација ќе ја заврши 2021 година на 67-то место на ранг-листата на ФИФА, што во годината во која „црвено – жолтите“ изборија историски настап на Европското првенство и обезбедија мундијалски бараж, е за две места послаб пласман од минатогодишниот.

dobivaj vesti na viber

Белгија по четврти пат едноподруго ќе ја заврши календарската година како првопласирана на ФИФА ранг-листата, пред Бразил и Франција.

Следат Англија и Аргентина, додека европскиот првак Италија, против која македонските фудбалери ќе го играат полуфиналето во мундијалскиот бараж на 24 март во Палермо, е на шестото место. Меѓу првите десет репрезентации се и Шпанија, Португалија, Данска и Холандија.

Би можело да ве интересира

Дачиќ: Лицемерен потегот на ФИФА за покренување дисциплинска постапка против репрезентацијата на Србија

Ана Ололовска

ФИФА им забрани на навивачите во Катар да носат облека која потсетува на крстоносните војни

Катерина Павлова-Николовска

ФИФА е корумпирана, Катар не требаше да го добие Светското првенство процени Европскиот парламент

А1он

Германците ја „изиграа“ ФИФА и ги носеа боите на виножитото на Светското првенство

ФИФА отвори дисциплинска постапка против Еквадор

Претседателот на ФИФА повикува на прекин на огнот во Украина за време на Светското првенство во фудбал

А1он