ФИФА ја поништи победата на Белгија над Луксембург

Од:

Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) ја поништи победата над Луксембург изразена со резултат 5:1, а остварена на 26 мај во Генк.

Во образложението за ваквата одлука на ФИФА се наведува пречекорување на дозволениот број на измени во текот на пријателскиот натпревар.

Белгискиот селектор Марк Вилмотс на тој дуел изврши седум замени, додека правилникот на ФИФА дозволува шест резервни фудбалери да влезат како замена на пријателски средби.

Правилото на ФИФА Вилмотс го прекрши во 77. минута кога ја направи седмата измена.

По оваа одлука на Белгија ќе и бидат избришани рејтинг-бодовите заработени по победата над Луксембург.

Би можело да ве интересира

Манчестер сити го елиминира ПСЖ, „Граѓаните“ ќе го играат првото финале во Лигата на шампионите

Жарко Настоски

Лапорта: Ни требаат четири победи за титулата, верувам во тимот

Жарко Настоски

Фудбалската федерација на Англија ќе истражува како дошло до создавањето на Суперлигата

Жарко Настоски

Двајца кандидати меѓу фаворитите за тренерското место во Тотенхем

Жарко Настоски

Вардар сè поблиску до испаѓање од Првата лига

Жарко Настоски

Челзи и Реал ремизираа, борбата за финале отворена пред реваншот

Жарко Настоски

Leave a Comment

3 + nineteen =