Федерер: Бев просечен ученик

Од:

Роџер Федерер преку својата Фондација посветува големо внимание на децата и на образованието и младите. Неодамна во Кејп Таун одигра егзибициски меч со Рафаел Надал и целиот приход беше наменет за таа цел.

Федерер има освоено рекордни 20 гренд слем трофеи. Тој до 14-годишна возраст посетуваше настава во родниот Базел по што направи трансфер во националната развојна програма на Тенискиот сојуз на Швајцарија.

Деветолетка заврши на 16-годишна возраст, целосно се фокусира на тенисот и не заврши факултет.

– Од секогаш сакав да направам нешто за децата. Се решив за образование, што е најважна работа во животот, се разбира, со здравјето. Каков ученик бев? – Би рекол просечен, но секогаш се трудев на мој начин. Понекогаш ме заморуваа седењата и предавањата, па мораа да користат разни мотивациски трикови да го задржат моето внимание“, истакна меѓу другото Федерер.

Би можело да ве интересира

Четири големи рекорди на Федерер кои тешко дека ќе бидат подобрени

А1он

Поради операција на коленото Федерер ќе загуби над 3.000 АТП бодови

Федерер поради операција на коленото нема да игра до јуни

Ана Ололовска

Федерер ја прескокнува сезоната на земја, освен гренд слемот во мај

Драган Поповски

Официјално: Федерер ги пропушта „Мастерс“ турнирите во Мадрид и Рим

Драган Поповски

Таткото на Ѓоковиќ: Новак ќе го стигне Федерер по Гренд-слем титули уште оваа година

Драган Поповски