ЕУРО 2020 низ цела Европа?

Од:

Претседателот на европската фудбалска федерација УЕФА, Мишел Платини предложи Европското фудбалско првенство во 2020 година да биде организирано во цела Европа, а не само една или две земји.

„Таа е идеја, ништо уште не е дефинирано. Во декември или јануари идната година, ќе одлучиме дали домаќин на ЕУРО 2020 ќе биде една или две земји, или дури цела Европа”, изјави Мишел Платини на прес-конференција во украинската престолнина Киев, каде што во недела ќе се одигра финалниот натпревар од шампионатот во 2012 година што заеднички го организираа Полска и Украина.

Платини додаде дека „вклучувањето во организацијата на 12 или 13 градови, значително би ја олеснило организацијата и би се избегнале инфраструктурните проблеми со кои сега се соочуваат домаќините”.

За заедничка организација на Европското фудбалско првенство во 2020 година, инаку, заинтересирани се Шкотска и Велс, а кандидатура досега единствено поднесе Турција.

Идниот европски фудбалски шампионат во 2016 година ќе се одржи во Франција.

Би можело да ве интересира

Нови навивачки инциденти во францускиот фудбал

А1он

Ето се кандидираше за прв човек на камерунскиот фудбал

А1он

Демба Ба замина во фудбалска пензија

А1он

Британскиот премиер Џонсон ги осуди манифестациите на расизам на натпреварот Унгарија – Англија

А1он

Артим Шакири нов тренер на швајцарски Шафхаузен

Атанасов дополнително повикан во македонската А-репрезентација

А1он

Leave a Comment

4 × four =