Џинобили номиниран за член на Куќата на славни

Од:

Аргентинскиот кошаркар Ману Џинобили (44) е меѓу номинираните играчи за влез во кошаркарската Куќа на славните во 2022 година.

dobivaj vesti na viber

Џинобили настапуваше за Сан Антонио од 2002 до 2018 година и со „Спарси“ освои четири НБА титули (2003, 2005, 2007, 2014). Исто така, беше клучен играч во аргентинската репрезентација, која на Игрите 2004 во Атина го освои олимпиското злато.

На европско почва со италијанската екипа Виртус Болоња ја освои Евролигата.

Финалистите во изборот ќе бидат претставени на НБА Ол-стар натпреварот во февруари во Кливленд, додека имињата на новите членови на Куќата на славните ќе бидат соопштени во април за време на фајналфор турнирот на американската универзитетска кошаркарска лига.

Би можело да ве интересира

Кошаркарската ѕвезда Бритни Грајнер е префрлена од затвор во руска казнена колонија

Горан Наумовски

Американката Мерит Хемпе доби македонски пасош и ќе ја засили нашата репрезентација

Партизан демантира дека преговара со Кампацо

ВИДЕО: Кошаркарки на Мали се истепаа во микс-зоната додека Србинка даваше изјава

Марканен и Финска ја „спакуваа“ Хрватска!

Полска во драма подобра од Украина за четврт-финале на Евробаскетот