Џакара донесе прво зимско злато за Австралија по 12 години

Од:

Џакара Ентони го освои првото злато на Зимска олимпијада за Австралија по пауза од 12 години, откако триумфираше на натпреварувањето могулс во фристал скијање, пред Американката Џелин Коф и Русинката Анастасија Смирнова.

dobivaj vesti na viber

Могулс натпреварувањето претставува трка во која скијачките се спуштаат на патека полна со нерамнини поставени на 3.5 метри, а покрај тоа има и скокови, а победникот се утврдува со поени доделени според брзината, техниката на поминувањето на нерамнините и скоковите.

Спортот е на Олимписките игри од 1992 година.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Шчербакова го освои златото во уметничко лизгање

А1он

ВИДЕО: Трусова направи историски подвиг, па во солзи изјави дека се откажува

А1он

Гисин повторно најдобра во комбинација

ВИДЕО: Лизгачката која несакајќи ги покажа градите на последните Олимписки игри, сега освои златен медал

А1он

Одермат златен во велеслалом, Словенецот Крањец сензацонално до среброто

Блинкен не исклучува руски напад врз Украина и за време на ЗОИ во Пекинг

А1он