Две места напредуваше македонската репрезентација на најновата ФИФА рејтинг листа

Од:

Македонската фудбалска репрезентација бележи скок од две позиции на ФИФА ранг листата за месец септември.

„Црвено-жолтите“ по победата над Ерменија, и нерешениот исход со Грзуија во Лигата на нации, се најдоа на 66. место на рангирањето коешто денес го изврши Светската фудбалска асоцијација.

Лидер е Белгија, пред Франција и Бразил. Во ТОП 10 се и: Англија, Португалија, Уругвај, Шпанија, Хрватска, Аргентина и Колумбија.

Најголем скок, од шест места направи Русија која сега е 32., а најголем пад имаат Словачка и Естонија кои го расипаа својот пласман за четири позиции.

Би можело да ве интересира

Европската комисија ги поддржа ФИФА и УЕФА во борбата против најавената Суперлига

Ана Ололовска

Валон Ахмеди премина од Шкендија во белорускиот шампион Солигорск

Ана Ололовска

Второ странско засилување во Ренова, потпиша Словенецот Марко Гајиќ

Ана Ололовска

Чеферин: Пласманот на македонската репрезентација на ЕП е шанса за промоција на една мала држава

Ана Ололовска

ФИФА откажа две светски првенства во 2021 година

Жарко Настоски

ФИФА поднесе нова тужба против поранешниот претседател Блатер

Жарко Настоски