Бразил стигна до нов мундијалски рекорд

Од:

Фудбалската репрезентација на Бразил стигна до минимална победа (1:0) над Швајцарија со која се пласира во осминафиналето на Мундијалот во Катар. Но, покрај тоа, избраниците на Тите поставија и нов рекорд.

Тимот на Бразил е во серија од 17 натпревари без пораз во групната фаза на светските првенства.

„Селесао“ може да го подобри тој подвиг бидејќи имаат уште еден натпревар од групата Г во Катар против Камерун.

Последниот пораз на Бразил во натпревар од оваа фаза на Мундијалот беше во далечната 1998 година на шампионатот во Франција, кога „кариоките“ загубија од Норвешка со 1:2.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Марчинијак: Французите не се жалат дека сите резерви беа во терен кога Мбапе шутираше пенал

Мароканците одлучија паричната награда од ФИФА да ја донираат за сиромашните сограѓани

Горан Наумовски

ВИДЕО: И Мароканците со фантастичен пречек во Рабат

Горан Наумовски

Мустафа Хаџи со лажна лиценца бил асистент тренер во репрезентацијата на Мароко

Горан Наумовски

Ѓоковиќ го пофали Катар за организацијата на Светското првенство: Еден од најдобрите фудбалски натпревари што сум ги гледал

А1он

Најефикасен Мундијал во историјата