Ботас преговара со Рено?

Од:

Според последните гласини, Валтери Ботас е еден од кандидатите за испразнетото место во Рено. Се тврди дека менаџерот на финскиот возач преговара со тимот и можно е тој да седне во автомобилот, од кој ќе стане Даниел Рикардо на крајот на годината.

Не треба да заборавиме дека постојат сомнежи за стабилноста на односите меѓу Ботас и Мерцедес откако тој се приклучи на шампионскиот тим во 2017 година, но сега ситуацијата е навистина динамична и има непознати.

Договорот на Валтери со „сребрените стрели“ отсекогаш бил од година во година, што допринесува многу на гласините.

Според германските медиуми, Дидие Котон, менаџерот на Ботас, имал разговор со Сирил Абитбул од Рено, но што тие си рекле едни на други и дали тоа воопшто е точно, не е јасно. Се вели дека Валтери не е единствениот потенцијален кандидат за позицијата – Фернандо Алонсо е исто така едно од имињата споменати во врска со тимот од Енстон. Постојат гласини и за Себастијан Фетел.

Тото Волф е категоричен дека се уште е рано за Мерцедес да ги објави возачите за следната година.

– Одлуката на некои други тимови толку рано да ги објават своите возачи за 2021 година ме изненадува, бидејќи тоа нема да им донесе ништо друго освен главоболки оваа година, вели Волф.

Би можело да ве интересира

Хамилтон не барал од пилотите да клекнат

Ана Ололовска

Хамилтон повторно на врвот на Формула 1

А1он

Раиконен: Чудно е да се вратиме на трки во сегашните услови, но зад воланот ќе заборавиме на сè

Ана Ололовска

Ферари се откажа од подобрувањата на болидот за Австрија

Ана Ололовска

Мерцедес ги смени боите на болидот по разговор со Хамилтон

А1он

Мекларен се спаси од банкротот со заем од 150 милиони фунти

А1он