Барти го освои вториот трофејот на Мастерсот во Мајами

Од:

Првиот светски рекет Ешли Барти ја одбрани титулата на турнирот во Мајами. Таа вечерва со 6:3 по првиот и 4:0 во вториот сет кој Бјанка Андреску го предаде го освои трофејот на престижниот Мастерс.

Австралијката е втора по Дарија Касаткина што освои две титули оваа сезона (првата во Мелбурн).

Воедно за Барти ова е јубилеен 10 трофеј на ВТА турнирите.

Барти е првата тенисерка по Серена Вилијамс по шестгодишна пауза која стигнува до трофејот како прва носителка и е шестата тенисерка која успеа да ја одбрани титулата во Мајами.

По овој успех, Австралијката ќе продолжи да биде лидер на ВТА ранг-листата најмалку уште еден месец – до турнирот во Мадрид, кој започнува на 3 мај.

Би можело да ве интересира

Клајстерс: Викендов ќе се вратам на теренот

Ана Ололовска

Барти го освои вториот Грен слем турнир во кариерата

Ана Ололовска

Гаф е единствената тенисерка која сервираше со над 200 км на час на Вимблдон

Ана Ололовска

Сѐ е спремно за финишот на женскиот Ролан Гарос, финалистките првпат ќе си ги одмерат силите

Жарко Настоски

Андреску се повлече од турнирот во Стразбур поради проблеми со стомачните мускули

Ана Ололовска

Свјонтек без загубен гем триумфираше во финалето на мастерсот во Рим

Ана Ололовска