ВТА ја избра Барти за тенисерка на годината

Од:

Вторпат во кариерата Австралијката Ешли Барти ја освои ВТА наградата за „тенисерка на годината“, додека Барбора Крејчикова од Чешка доби двојна награда – за „најдобра двојка на годината“ во тандем со Катерина Синиакова, и „тенисерка со најголем напредок“.

dobivaj vesti na viber

Меѓу добитничките на годинешните награди на Женското тениско здружение (ВТА) се најдоа и сензационалната победничка на Ју-Ес Опен, Британката Ема Радукану, која е прогласена за „дебитантка на годината“ и Шпанката Карла Суарез Наваро за „повратничка на годината“.

Ешли Барти наградата на ВТА првпат ја освои во 2019 година, а овој пат ја заслужи со тоа што трета сезона по ред заврши на врвот на ранг-листата и освои пет титули, вклучувајќи го и триумфот на Вимблдон.

Би можело да ве интересира

Барти триумфално ја почна тениската година

Ана Ололовска

Осака за амбициите во 2022 година: Никогаш повеќе да не плачам на прес-конференции

Ана Ололовска

Полуфиналистката на Австралија опен, Мухова, ќе го пропушти турнирот во 2022 година

Ана Ололовска

Ема Радукану избрана за спортска личност на годината на „Би-Би-Си“

А1он

Барти и Осака во јануари се враќаат на тениските терени

А1он

Нов видео разговор на МОК со кинеската тенисерка Шуаи

Ана Ололовска