Ема Радукану избрана за спортска личност на годината на „Би-Би-Си“

Од:

Тинејџерската шампионка на УС Опен, Ема Радукану, е избрана за спортска личност на годината на „Би-Би-Си“ за 2021 година.

dobivaj vesti na viber

Радукану, која тогаш имаше 18 години, стави крај на 44-годишното чекање на Британија за шампионка во поединечна конкуренција на Грен слем за жени со нејзината извонредна победа на „Флешинг Медоус“.

Таа победа ја пласираше до четвртото коло на Вимблдон во јули на нејзиното деби на главниот ждреб на Грен слем.

Во јавното гласање, нуркачот Том Дејли се пласираше на второто место, а пливачот Адам Пити беше трет.

Напаѓачот на Манчестер Сити и Англија, Рахим Стерлинг, боксерот, Тајсон Фјури, и најуспешната британска параолимпијка, Сара Стори, исто така, беа во потесниот избор за главната награда.

Би можело да ве интересира

Барти триумфално ја почна тениската година

Ана Ололовска

Осака за амбициите во 2022 година: Никогаш повеќе да не плачам на прес-конференции

Ана Ололовска

Полуфиналистката на Австралија опен, Мухова, ќе го пропушти турнирот во 2022 година

Ана Ололовска

Барти и Осака во јануари се враќаат на тениските терени

А1он

ВТА ја избра Барти за тенисерка на годината

А1он

Нов видео разговор на МОК со кинеската тенисерка Шуаи

Ана Ололовска