Осака за амбициите во 2022 година: Никогаш повеќе да не плачам на прес-конференции

Од:

Четирикратната Грен слем шампионка Наоми Осака проговори за своите цели за сезоната 2022 година.

dobivaj vesti na viber

– Имам само една голема цел за годината, а тоа нема никаква врска со резултатите. Сакам само да излезам на теренот и да се чувствувам како да се забавувам. И по поразите морам да се чувствувам како да се трудев максимално. Имам и цел – никогаш повеќе да не плачам на прес-конференции. Се надевам дека ќе можам да го направам тоа.

Генерално, премногу се грижев за резултатите, пласманот и слично, и требаше повторно да почнам да уживам во играта. Затоа што затоа почнав да играм тенис. По УС Опен немав план. Не знаев што ќе правам. Мислев дека ќе патувам, но поради Ковид беше опасно, па седнав дома. Имам пријатели во близина на Сан Франциско, па отидов да ги посетам. Откако играм тенис и постојано патувам, никогаш досега не сум имала толку слободно време. Беше кул, истакна Осака.

Јапонската тенисерка поради психички проблеми нема играно уште од Отвореното првенство на САД мината година.

Би можело да ве интересира

Барти триумфално ја почна тениската година

Ана Ололовска

Полуфиналистката на Австралија опен, Мухова, ќе го пропушти турнирот во 2022 година

Ана Ололовска

Ема Радукану избрана за спортска личност на годината на „Би-Би-Си“

А1он

Барти и Осака во јануари се враќаат на тениските терени

А1он

ВТА ја избра Барти за тенисерка на годината

А1он

Нов видео разговор на МОК со кинеската тенисерка Шуаи

Ана Ололовска