Полуфиналистката на Австралија опен, Мухова, ќе го пропушти турнирот во 2022 година

Од:

Чешката тенисерка Каролина Мухова нема да учествува на Австралија Опен 2022.Годинава Мухова во Мелбурн стигна до полуфиналето.

dobivaj vesti na viber

Таа ја заврши сезоната 2021 пред предвиденото поради повреда на стомачниот мускул што ја доби на почетокот на годината во Австралија и која периодично се влошуваше за време на турнирите.

Во главната ждрепка на Австралија Опен, на нејзино место ќе дојде Мисаки Дои.

Генерално, од полуфиналистите-2021 во Мелбурн ќе настапи само Наоми Осака.

Покрај Мухова, од турнирот веќе се повлекоа Серена Вилијамс и Џенифер Брејди.

Би можело да ве интересира

Барти триумфално ја почна тениската година

Ана Ололовска

Ѓоковиќ пристигна во Австралија, но визата му е одбиена

Ана Ололовска

Австралиските власти бараат докази од Ѓоковиќ за медицинската потврда

Ана Ололовска

Осака за амбициите во 2022 година: Никогаш повеќе да не плачам на прес-конференции

Ана Ололовска

Ѓоковиќ доби медицинска потврда за ослободување од вакцина и полета кон Австралија

Ана Ололовска

Ивановски ќе настапи на Австралија опен за јуниори

Ана Ололовска