Барти триумфално ја почна тениската година

Од:

Најдобрата светска тенисерка, Австралијката Ешли Барти триумфално ја почна новата сезона со својот 14. трофеј во кариерата, откако ја совлада во финалето на ВТА турнирот во Аделаида, Јелена Рибакина од Казахстан со 6-3, 6-2.

dobivaj vesti na viber

За триумфот над 14. рангираната тенисерка на ВТА листата на Барти и беа потребни 64 минути.

Австралиската тенисерка го одигра своето 20 финале во кариерата, а второ во Аделаида каде триумфираше и во 2020 година.

Рибакина по осми пат настапи во финале на ВТА турнир во поединечна конкуренција, а 22 – годишната казахстанска тенисерка остана на титулите освоени во Букурешт во 2019, и во Хобарт, во 2020 година.

Би можело да ве интересира

Осака за амбициите во 2022 година: Никогаш повеќе да не плачам на прес-конференции

Ана Ололовска

Полуфиналистката на Австралија опен, Мухова, ќе го пропушти турнирот во 2022 година

Ана Ололовска

Ема Радукану избрана за спортска личност на годината на „Би-Би-Си“

А1он

Барти и Осака во јануари се враќаат на тениските терени

А1он

ВТА ја избра Барти за тенисерка на годината

А1он

Нов видео разговор на МОК со кинеската тенисерка Шуаи

Ана Ололовска