Баерн и Јувентус први осминафиналисти во Лигата на шампионите

Од:

Екипите на Баерн Минхен и на Јувентус на две кола пред крајот на групната фаза обезбедија учество во осминафиналето од Лигата на шампионите.

Ова е епилогот по вечерашните средби од 4. коло, сегмент Е-Х во елитното фудбалско натпреварување, по кое и германскиот и италијанскиот тим стигнаа до четвртите победи во своите групи.

Резултати:
Малме – Челзи 0:1
Волфсбург – Салцбург 2:1
Аталанта – Манчестер јунајтед 2:2
Баерн – Бенфика 5:2
Динамо Киев – Барселона 0:1
Јувентус – Зенит 4:2
Севилја – Лил 1:2
Виљареал – Јанг Бојс 2:0.

Табела Е-група: Баерн Минхен 12 бода, Барселона 6, Бенфика 4, Динамо Киев 1.

Табела Ф-група: Манчестер јунајтед 7 бода, Виљареал 7, Аталанта 5, Јанг Бојс 3.

Табела Г-група: Салцбург 7 бодови, Лил 5, Волфсбург 5, Севилја 3.

Табела Х-група: Јувентус 12 бода, Челзи 9, Зенит 3, Малме 0.

Би можело да ве интересира

Навивачите на Јувентус истакнаа транспарент со кој му посакуваат смрт на Ањели

Ана Ололовска

Италијаската федерација сè уште не планира да го одложи натпреварот од Суперкупот меѓу Интер и Јувентус

Катерина Павлова-Николовска

Сане: Баерн е еден од фаворитите во Лигата на шампионите

Ландов

Грешки во извлекувањето: УЕФА призна, ждрепката за Лигата на шампионите ќе биде повторена

Катерина Павлова-Николовска

ЛШ: Извлечени осминафиналните двојки, ПСЖ против Манчестер јунајтед

ЛШ: Натпреварот Баерн – Барселона без публика

А1он