Англија и Шпанија со најмногу екипи во плејофот од евро-куповите

Од:

По одигрување на последното коло од групната фаза во Лигата на Европа, од синоќа познати се сите учесници во плејофот на европските фудбалски купови.

Сите седум шпански и седумте англиски екипи кои ја започнаа оваа сезона (4 во Лигата на шампионите, 3 во Лигата на Европа), ќе играат во пролетната фаза од европските натпреварувања.

Останатите земји загубија свои претставници за време на групната фаза.

Покрај шпанските и англиските екипи место во нокаут фазата обезбедија и: шест германски тимови (4 во Лигата на шампионите, 2 во ЛЕ); шест италијански екипи (3 + 3), три клуба од Португалија (1 + 2), два француски тима (1 + 1), два тима од Холандија (0 + 2), два од Австрија (0 + 2), два од Белгија (0 + 2), два од Украина (0 + 2), и по еден од Русија, Шкотска, Израел, Србија, Чешка, Хрватска, Грција, Швајцарија и Норвешка и сите овие ќе бидат дел од Лига Европа.

Би можело да ве интересира

Инзаги: Натпреварот против Баерн е кулминација на петгодишната работа со прекрасен тим

Ана Ололовска

Мбапе го надмина Зидан по број на голови во плејофот во Лигата на шампионите

Ана Ололовска

Гризман разочаран од поразот на натпреварот со ПСЖ

Ана Ололовска

Ди Марија и Нејмар не се во комбинација за натпреварот со Барселона

Ана Ололовска

Натпреварот од ЛШ, Лајпциг – Ливерпул ќе се игра во Будимпешта

Ана Ололовска

УЕФА планира да ја реформира Лигата на шампионите до 2024 година

Ана Ололовска