Андоновски нов селектор на светските шампионки САД

Од:

Македонскиот тренер Влатко Андоновски ќе биде нов селектор на актуелниот светски првак во женски фудбал.

Откако Џил Елис најави заминување од селекцијата на САД по освојување на титулата на СП 2019, Андоновски беше апсолутен фаворит за нејзин наследник.

Како тренер во изминатите две сезони, тој го водеше Рејн во американската лига, а исто така беше на клупата на Канзас Сити, кој го одведе до две титули.

Своето деби на клупата Андоновски ќе го има на 7 ноември против Шведска, а три дена подоцна ќе ги води САД и против Костарика.

Би можело да ве интересира

ЖФК „Каменица Саса“ есенски шампион во Првата женска фудбалска лига

Ана Ололовска

Меган Рапино ја зеде „Златната топка“ кај жените

Фудбалерките повторно надиграни од Австрија

Изов ја препушти улогата фаворит на Австрија

Ана Ололовска

Во наредните четири години, ФИФА ќе потроши милијарда долари за женскиот фудбал

Ана Ололовска

Македонската женска фудбалска репрезентација поразена од Србија

Ана Ололовска